Organik Hijyen Ürünleri Kimyasalların yerini alacak!

“Doğal, Organik Hijyen ve Bakım Ürünleri” Bir Gün Mutlaka Kimyasalların Yerini Alacak!

Ülkemizde kullanıma sunulan kişisel hijyen ve bakım ürünleri Pazar payının % 80 lik bölümünü ithal ürünler oluşturmaktadır.
Geri kalan % 20 lik dilimin de büyük bir bölümü merdiven altı olarak adlandırılan kontrol dışı ürünler oluşturmaktadır.
Tüm bu ürünler sentetik kimyasal maddeler içermektedir.

Dezenkon, almış olduğu stratejik kararla ürünlerinde sentetik kimyasal kullanMAMAyı ilke edinmiş, tamamen doğal ve çevre ve canlı dostu ürünler üretmeye başlamıştır.

Bu ürünlerle ihracat potansiyeli yüksek bir hedef belirlemiş olup, ülkemiz insanının da kaliteli ve sağlıklı ürünler kullanabilmesi için üzerine düşen fedakarlıkları yerine getirmeyi amaçlamıştır.

Dünya genelinde şimdiye kadar 85.000 değişik cins sentetik madde üretilmiş ve yine her yıl 1.000 adedin üstünde yeni sentetik madde de mevcutlara ilave oluyor.

İstatistiklere göre, sadece ABD’nde 2001 yılında 400 milyon ton kimyasal üretilmiştir. Diğer taraftan EPA (Enviromental Protection Agency-Çevre Koruma Kurumu ), 50.000 değişik kimyasalın %82’sinin insan sağlığı için toksik ve bunlardan bazılarının da kanserojen olabileceğini açıklamıştır.

Çeşitli yollardan vücudumuza aldığımız kimyasallar genellikle uzun vadede etki gösteriyor, ancak bu süreçte hangi hasarlara sebep olabileceği bilim adamlarınca da günümüzde yeteri kadar bilinmiyor.

ABD’de her yıl 15 yaşın altındaki 9.000 çocuk kansere yakalanmakta ve bu çocukların 1.500’ü ölmektedir. Teşhislerin %80’inde, hastalığın vücudun diğer yerlerine de yayılmış olduğu görülmektedir. Ancak ne yazık ki, anne-babalar çocuklarının hayat alanlarına nüfuz etmiş olan çeşitli kanser yapıcı etkiler hakkında bilgi sahibi değiller ya da uyarılara karşı duyarsızlar.

Türk halkının bir numaralı dezenfektanı ise Çamaşır suyudur. Hastalık hastası olan kimseler neredeyse bu ürünün her şey için kullandıkları gibi sebze meyvelerinde dezenfeksiyonunda da kullanmaktadırlar. (maalesef Gıda ve Sağlık sektörümüzde dâhil, ekonomik olması her yerde bulunması o’nu bir numara  yapıyor.