Prof. Dr. S. Nezih HEKİM

Prof. Dr. S. Nezih HEKİM

Prof. Dr. S. Nezih HEKİM

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı

Lisans eğitimini 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde tamamladıktan sonra 1975-1979 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fak.’nde Biyokimya uzmanlık eğitimini bitirdi. Bu eğitim sırasında 1977-1978 yılları arasında Bergen School of Medicine. Norway’de hormon çalışmaları yaptı.

Max-Planck Enstitüsü, Hannover, Almanya Deneysel Endokrinoloji Enstitüsü’nde 1979-1982 yılları arasında Misafir Bilim Adamı olarak çalıştı. 2003 yılında Marmara Üniversitesi’nde Biyokimya doktorasını bitirdi. 2009 yılında doçent ve 2017 yılında profesör oldu. İstanbul Yeni Yüzyıl ve Biruni Üniversiteleri ile Sanko ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde görev yaptı. 1983 – 2010 yılları arasında Dr.Pakize I.Tarzi Laboratuvarlarının kurucusu ve Tıbbi Direktörü olarak çalıştı. İki dönem TÜBİTAK, Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsünde yönetim kurulu üyesi ve 2013-2014 yılları arasında SANKO Üniv. Rektör Danışmanı olarak görev aldı.

İstanbul Kalp Cerrahisi Vakfı, Kurucu üye, Yönetim Kurul Üyesi Türk Moleküler Tıp Derneği, Kurucu üye, Başkan Yardımcısı, Ekolojik Teknolojiler Yönetişim Akademisi Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu ve bulunmaktadır. Nörokimya çalışmaları ve uluslar arası başarıları nedeni ile Psikiyatri Psikoloji Psikofarmakoloji Dergisi 3P (1997 yılı) Araştırma Teşvik Ödülü yarışmasında ikincilik ile ödüllenmiştir.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını yanı sıra kitapları da bulunmaktadır.

“TECRÜBELİ TAKIM ÇALIŞMASI”